Visszatalálás önmagadhoz
A jóga sport és életforma
A jóga öt kulcseleme
Hatékony stresszkezelő módszer
Ajóga legnagyobb titka az, hogy inkább életforma, mintsem sport. A modern felfogás szerint a jóga egy fizikai rendszer spirituális összetevővel, hagyományos értelemben viszont egy spirituális rendszer fizikai összetevővel.
Nyugati értelemben kétféle jógát különböztetünk meg: testi és szellemi jógát, amelyek célja vagy a testi, vagy a szellemi erők felébresztése. A hagyományos, eredeti jóga mindkettőt egyszerre jelenti. A szanszkrit eredetű jóga szó jelentése összekötni, egyesíteni, megkötni, egység, egyesülés.
A jóga lényege
A jóga lényege visszatalálás önmagadhoz. Segítségével megismerheted, ugyanakkor ki is terjesztheted határaidat, és visszatalálhatsz valódi énedhez.
Mindennapi tevékenységeid általában tested egyik felét dolgoztatják. Az egészség és a harmónia megőrzése érdekében fontos, hogy a test mindkét fele ugyanolyan erős és rugalmas legyen. A jógagyakorlatok egyformán erősítik a test bal és jobb oldalának izomcsoportjait, így biztosítva az egyensúlyt. Gyakorlatainak célja a megfeszült izmok kioldása, a belső szervek működésének serkentése, az ízületek és inak rugalmassá tétele.
A jóga gyakorlatok alapja az a meggyőződés, hogy a test és a légzés szoros kapcsolatban áll a tudattal. Gyakran tartalmaznak a hinduizmusból származó tradicionális elemeket. A test megerősítésére és jó állapotának megőrzésére, a harmónia megteremtésére szolgáló pózokat, az úgynevezett ászanákat, testtartásokat, a légzés szabályozását a spirituális filozófiát, a guru által történő útmutatást, a mantrák, szent szótagok ismételgetését, erkölcsi és etikai alapelveket és az elme meditációval történő elcsendesítését. Ezeket az elemeket alkalmassá teszik nem hindu jógik számára is. Más irányzatoknál a jóga tradicionális tibeti elemekre és gyakorlatokra épül.

A jóga kulcselemei
A jóga öt kulcselemből áll össze: helyes légzés, helyes gyakorlatok, helyes lazítás, helyes étkezés, valamint pozitív gondolkodás és meditáció.
A jóga jótékony hatásai
A jóga mindennapos gyakorlása művelői szerint önmagában, a spirituális vetület nélkül is hasznos, javítja az egészséget, jó közérzetet teremt, mentális megtisztulást hoz és az életminőség javulását eredményezi.
Az emésztés javulása azzal hozható összefüggésbe, hogy a jógapózok minden irányba átmozgatják testedet és belső szerveid nem a megszokott módon kerülnek nyomás alá. Ehhez jön még hozzá a teljes tüdős jógalégzés, melynek lényege, hogy először a hasadba szívod a levegőt majd fokozatosan töltöd meg a tüdőt, majd a kilégzés is alulról fölfelé történik. A levegőnek ezen hullámzó áramlása folyamatos masszázst biztosít a hasüregi szerveknek, ami kedvezően hat emésztésedre.
Jógaórán saját testsúllyal dolgozol. Ezáltal izmaid fokozatosan fejlődnek, egyre tónusosabbá vállnak, erősebb leszel. A sok nyújtó gyakorlat meghálálja magát, mert nagyobb rugalmasságra teszel szert, hajlékonyabb leszel, így nagyobb lesz mozgástartományod. Ráadásul folyamatosan eddzed hátizmaidat is, aminek következtében javul testtartásod is.

A jóga mint hatékony stresszkezelő módszer
Jógázás közben átmozgatod az összes izomcsoportodat, kimozgatod a bemerevedett részeket, megnyugtatod idegrendszeredet, ezzel kiereszted a gőzt. A gyakorlás során légzésed mélyebb és kontrolláltabb, az oxigéndús levegő segít felfrissülni. Elmédet koncentrálod, figyelmedet a gyakorlásra és a légzésre irányítod, gondolataid megnyugszanak.
A jóga egész személyiségedet stabilizálja. Hatására könnyebben megbirkózol a stresszhelyzetekkel, a stressz okozta panaszaid enyhülnek, akár meg is szűnnek. Ha rendszeresen, hosszú távon jógázol, pozitív gondolkodás, oldott hangulat, vidámság és elégedettség lehet rajtad úrrá.
Szólj hozzá! Facebook fiókoddal egyszerű.